Йодид калію та радіація: коли й як правильно приймати препарат

Главная, Совет

Як діяти в разі витоку радіації

Підрозділи Міністерства охорони здоров’я постійно стежать радіаційним фоном на території України.

“У разі, коли будуть зафіксовані відхилення від норми, то будуть вживатися відповідні заходи. Що важливо знати громадянам зараз? У разі радіаційної аварії потрібно залишатися в приміщенні або, якщо громадяни знаходяться поза приміщенням, терміново до нього зайти, щільно закрити вікна, двері, вентиляційні отвори тощо. Підготувати запаси води і слідкувати за оповіщеннями офіційних джерел”, — розповідає алгоритм дій керівник директорату громадського здоров’я МОЗ Олексій Даниленко.

Допоки немає сповіщення від офіційних органів влади про евакуацію чи йодну профілактику, приймати пігулки не потрібно, адже це може бути шкідливо для здоров’я, наголошує представник міністерства.

У якому випадку треба приймати йодид калію

В разі будь-якої загрози чи викиду радіації, українців негайно проінформують про потребу в пігулках і місця, де їх можна отримати. Повідомлення оприлюднять офіційні органи влади та ДСНС через офіційні канали: радіо, телеканали, на офіційних сайтах тощо, тому слід подбати про наявність мобільного інтернету, теле- та радіозв’язку.

Керівник Директорату громадського здоров’я МОЗ запевняє: ліки роздадуть безкоштовно.

“Влада буде розуміти, куди рухається хмара, на яких територіях слід вживати ті чи інші контрзаходи. Пункти видачі будуть визначені. Вони визначені вже зараз і органи влади місцеві відповідні, центральні органи влади будуть доносити інформацію, де отримувати калію йодид”, — пояснив він.

Приймати пігулки просто зараз, “для профілактики”, не можна. Препарат діє лише короткий проміжок часу і може спричинити порушення функції щитоподібної залози, заблокувати її роботу, зазначає заввідділення ендокринної хірургії Київського міського ендокринологічного центру Сергій Цимбалюк.

“Приймати калію йодид без сповіщення не можна, бо будуть ускладнення в вигляді різних хвороб щитоподібної залози. А коли настане час екстреної йодопрофілактики, вона вже не матиме ефекту. Ефективне прийняття препарату за 6 годин до можливого враження радіоактивним йодом та 8 годин після такого враження”, — застерігає медик.

Чому використовують саме йодид калію

Коли відбувається викид радіації, у повітря потрапляє радіоактивний йод, який має згубний вплив на щитоподібну залозу, розповідає заввідділення ендокринної хірургії Київського міського ендокринологічного центру Сергій Цимбалюк.

Саме йодид калію (а не будь-які препарати, що містять йод) блокує щитоподібну залозу і перешкоджає накопиченню радіоактивного йоду в організмі.

“Йодид калію може врятувати саме щитоподібну залозу від згубного впливу радіоактивного йоду, який викликає злоякісні процеси в ній. Рекомендації полягають у тому, щоби заблокувати щитоподібну залозу звичайним йодом, і вона не змогла захопити шкідливий радіоактивний йод”, — пояснює лікар.

Крім того, зазначає ендокринолог Сергій Цимбалюк, профілактика калієм йодиду дає результат тільки проти радіоактивного йоду.

“Інші чинники радіоактивного забруднення, такі як стронцій, приміром, впливають більше на кісткову систему, на інші органи”, — зазначає лікар.

People receive iodine-containing tablets at a distribution point in Zaporizhzhia, Ukraine, Friday, Aug. 26, 2022. A mission from the U.N.’s International Atomic Energy Agency is expected to visit the Zaporizhzhia nuclear power plant next week after it was temporarily knocked offline and more shelling was reported in the area overnight, Ukrainian officials said Friday. (AP Photo/Andriy Andriyenko)

Коли, кому та в яких дозах рекомендований йодид калію

Не всім потрібні ці пігулки, адже вони можуть як врятувати, так і нашкодити, наголошують медики. Що треба знати (поради МОЗ та лікарів):

  1. Приймати йодид калію треба лише після офіційного сповіщення і лише одноразово.
  2. Оптимальний ефект препарат має при прийомі не раніше, ніж приблизно за шість годин (щонайменше за три години) до того, як радіоактивна хмара сягне території.
  3. Йодид калію залишається ефективним і одночасно з надходженням хмари і також протягом шести-восьми годин після.
  4. Через 14 годин після зараження радіоактивним йодом ефективність йодної профілактики зменшується до 50%.
  5. Через 24 години йодна профілактика неефективна й навпаки шкодить.

Які дози пігулок калію йодиду приймати:

  • діти від одного місяця до трьох років — 32 мг,
  • діти 3-12 років — 62,5 мг,
  • підлітки 12-13 років та дорослі до 40 років — 125 мг,

Кому протипоказані ліки:

Людям віком понад 40 років — за винятком вагітних жінок або тих, які продовжують грудне вигодовування — приймати калію йодид не потрібно: в такому віці щитоподібна залоза не накопичує радіоактивний йод, а прийом йодиду калію може призвести до порушеннь функції щитоподібної залози, зокрема гіпотеріозу.

Крім того, профілактика йодом має винятки: це алергія на такі препарати, більшість хвороб щитоподібної залози, деякі види дерматиту та васкуліту, звертає увагу лікар-ендокринолог Сергій Цимблюк.

TOPSHOT – An Ukrainian Emergency Ministry rescuer attends an exercise in the city of Zaporizhzhia on August 17, 2022, in case of a possible nuclear incident at the Zaporizhzhia nuclear power plant located near the city. – Ukraine remains deeply scarred by the 1986 Chernobyl nuclear catastrophe, when a Soviet-era reactor exploded and streamed radiation into the atmosphere in the country’s north. The Zaporizhzhia nuclear power plant in southern Ukraine was occupied in the early days of the war and it has remained in Russian hands ever since. (Photo by Dimitar DILKOFF / AFP) (Photo by DIMITAR DILKOFF/AFP via Getty Images)

Чи можна замінити йодид калію іншими препаратами і чи можна купити його в аптеці

Йодид калію продається без рецепту, тож його часто запитують в аптеках, розповідає завідувач аптеки Олександр Ломака. “У нас в аптеці він є, але не постійно, на жаль. Він то з’являється, то щезає. Бо люди швидко розкуповують. За альтернативи питають, але насправді альтернатив як таких немає”, — розповідає він.

Ані спиртова настоянка 5% йоду, ані розчин “Люголя”, ані “Йодомарин” чи інші препарати, що містять йод, не замінять ці ліки.

“Ні в якому разі не можна займатися самолікуванням. Провізорам доводиться пояснювати все це покупцям, бо купують усе, що тільки містить йод. Утім, йодомарини, йодиди і інші препарати, які використовують вагітні для зменшення дефіциту йоду, тут не підходять, тому що там дуже маленька доза. І це треба з’їсти не один десяток упаковок, щоби отримати ту необхідну дозу”, — пояснює завідувач аптеки.

Проте Олександр Ломака визнає: його родичі носять пігулку калію йодиду з собою у гаманці. “Тому що ніхто не знає, де їх застане звістка про екстрену йодопрофілактику і чи буде в них час доїхати додому, щоби її випити”, — пояснює Олександр Ломака.

У МОЗ наполягають: скуповувати препарат в аптеках не потрібно. Дійсно, в 30-кілометровій зоні ЗАЕС людям видають пігулки. Також калію йодид вже почали роздавати українцям, які живуть в радіусі ста кілометрів від Запорізької АЕС, розповідає Олексій Даниленко.

Джерелоhttps://suspilne.media


Добавить комментарий