Посадка насіння помідорів на розсаду в домашніх умовах: правила посіву

Главная, Сад/Огород

Посадка насіння помідорів на розсаду

Помідори – це одна з улюблених культур усіх дачників, тому з настанням нового сезону кожен із них починає планувати проведення посіву насіння томатів на розсаду. Адже дуже важливо спочатку правильно посадити, а потім і виростити міцні саджанці, які після висадки у відкритий ґрунт або теплицю, зможуть швидко набрати міць і почати плодоносити.

Як вибрати хороший сорт томатів

Зверніть увагу! На сайті вже є ціла низка докладних оглядових статей про найпопулярніші та кращі сорти томатів:

Найкращі сорти для вирощування у відкритому ґрунті.
Для вирощування у теплиці.
Індетермінантні (високорослі) сорти.
Детермінантні сорти.
Найнижчі (супердетермінантні) сорти.
Сорти з чорними (коричневими) плодами.
З рожевими та малиновими плодами.
З жовтими та помаранчевими плодами.
Помідори черрі.

Як садити помідори на розсаду: правила посіву насіння

Щоб отримати міцну і здорову розсаду томатів, потрібно дотримати ряд нескладних рекомендацій.

Процедуру посіву потрібно провести за всіма правилами, а насамперед:

визначитися з термінами посіву
приготувати відповідний ґрунт, знезаразити його;
вибрати відповідну тару (для початкового посіву, для пікірування);
обробити та проростити насіння;
посіяти на потрібну глибину та прибрати у тепле місце.

Коли сіяти насіння: оптимальні терміни посіву
Зверніть увагу! На сайті вже є докладна стаття про те, як правильно розрахувати терміни посіву томатів на розсаду, у тому числі вказані сприятливі дні для посадки у 2019 році за місячним календарем.

Порада! Детальніше прочитати про передпосівну підготовку та обробку насіння помідорів ви можете у цій статті.

Як правило, до основних заходів з підготовки та обробки насіння томатів перед посівом входять такі:

знезаразити (протруїти) у рожевому розчині марганцівки протягом 20-30 хвилин (дідівський і не надто дієвий метод), а потім промити під водою; або скористатися більш сучасним та ефективним препаратом «Фітоспорин»;

Також насіння томатів можна протруїти у хлоргексидині, зеленці, часниковому настої та соку алое.

 • провести замочування у стимуляторі зростання типу «Епін», «Циркон» (за інструкцією).

Обробка епіном та цирконом

Як варіант, ви можете замочити насіння в настої деревної золи (1 ст. ложка на 500 мл води, дати постояти 2 дні), в якому потрібно витримати насіння, загорнуте в марлевий мішечок, протягом 4-5 годин.

 • проростити у ганчірочці або на ватяних дисках.

Зверніть увагу! Пророщувати теж потрібно правильно: якщо ви просто занурите насіння у воду, то ніякого ефекту не буде, адже для їх пробудження потрібно кисень. Тому насіння потрібно замочувати у вологій ганчірочці (саме у ганчірочці або ватяних дисках, оскільки в марлю вони можуть врости корінцями), щоб до них був доступ і вологи, і повітря. Наприклад, поклавши їх (насіння у ватяних дисках) на блюдечко або в банку, а зверху накривши поліетиленовим пакетом (харчовою плівкою), щоб усередині було волого. Далі поставити в тепле місце, де температура вище +22 градусів, але не вище +30, оптимально +24-28 градусів.

У який субстрат садити 

Щоб активізувати всі життєві сили томатів, необхідно підібрати підходящий субстрат.

Сам грунтозміш повинен бути пухким, легким і поживним, а його кислотність повинна бути близькою до нейтральної (6-6,5 pH).

У садових магазинах можна придбати готовий спеціальний грунт для розсади томатів (він же підійде для вирощування перцю і баклажанів), в якому вже збалансовані всі необхідні компоненти.

 

Але за бажання субстрат для розсади помідорів можна приготувати самим у домашніх умовах за одним із наступних рецептів:

Рецепт №1:

 • дернова земля – ​​1 частина;
 • верховий торф – 1 частина;
 • перегній або компост – 2 частини;
 • мох сфагнум або річковий крупнозерновий пісок – 1 частина.
 • деревна зола – 1 склянка на відро грунтосуміші.

До речі!  Як розпушувач  (тобто замість піску або моху) також можна використовувати  перліт .

Або ось інший рецепт:

 • торф – 3 частини;
 • компост – 5 частин;
 • тирсу (обов’язково перепрілі) або пісок – 1 частина;
 • деревна зола – 1 склянка на відро грунтосуміші.

Ще один варіант:

 • дернова земля – ​​2 частини;
 • перегній або компост – 3 частини;
 • пісок – 1 частина;
 • деревна зола – 1 склянка на відро грунтосуміші.

І ще один рецепт:

 • дернова земля – ​​1 частина;
 • перегній або компост – 1 частина;
 • листова земля (розпушувач, тобто можна використовувати пісок, перліт або мох) – 1 частина;
 • деревна зола – 1 склянка на відро грунтосуміші.

Важливо!  За тиждень до сівби насіння томатів слід провести знезараження ґрунту.

Для цього ґрунт потрібно  прожарити в духовці  (пару годинника при температурі близько 70 градусів), а також пролити розчином  марганцівки  насичено рожевого кольору. Або застосувати потужніший препарат  «Фітоспорин» .

Ємності для посадки

Існує кілька найпоширеніших видів розсадних ємностей для посіву помідорів. Кожен із них має свої переваги та недоліки, і тому будь-який городник підбирає саме ті, які йому більше подобаються, а також виходячи зі своїх можливостей.

Головне, щоб у посадковій ємності були дренажні отвори для стоку зайвої води. Або ж варто насипати на дно ємності дренажний шар (наприклад, з керамзиту).

 • Дерев’яні або пластмасові ящики  використовуються для вирощування розсади з давніх-давен. Відрізняються простотою використання. Посів насіння проводиться з їх подальшим пікіровкою. Не вимагають спеціальних пристроїв для подальшого перевезення. Сприяють економії коштів, оскільки їх можна зробити самостійно. З мінусів: наповнений ящик землею дуже важкий, а при пересадці томатів на постійне місце існує велика ймовірність значного пошкодження коріння.

 • Пластикові касети  є скріплені разом осередки однакового розміру. При необхідності можна придбати різної довжини та ширини. Найчастіше піддон до них купують окремо або вигадують свої варіанти для збору надлишків води. Перевага в тому, що вони легкі, відокремлюються ножицями, прості у застосуванні, мають вже готові дренажні отвори, розсада легко виймається з комірки касети. Їхні мінуси: недовговічні, не дуже зручні при транспортуванні.

 • Торф’яні склянки.  Такий вид ємностей дуже популярний серед городників, оскільки виготовлений із екологічно чистих матеріалів. Але фахівці рекомендують використовувати торф’яні стаканчики вже під час пікірування томатів. Їх переваги: ​​міцні, безпечні (еко), не вимагають пересадки рослин, оскільки добре розчиняються в грунті, служать додатковим харчуванням для рослин. Мінуси: у них дуже швидко випаровується волога, тому розсаду доведеться частіше поливати.

 • Торф’яні таблетки  є спресованим торфом з поживними елементами, поміщений у спеціальну сіточку. Перед посівом необхідно замочити у воді для набухання. Їх переваги: ​​зручні у застосуванні, сприяють розвитку сильної кореневої системи, швидко розчиняються у ґрунті при пересадці. Їхні мінуси: мають високу вартість, необхідний додатковий піддон, швидко пересихають.

 • Пластикові стаканчики  вважаються найпоширенішими видами ємності для посіву томатів на розсаду. Можна використовувати два види тари: на 100 та 200 мл для посіву насіння та 500 мл для подальшого пікірування. Їх переваги: ​​простота в застосуванні, саджанець легко виймається при пересадці, багаторазове використання, низька ціна. Мінуси: дренажні отвори необхідно робити самому, потрібно додатковий піддон, потребують додаткових пристроїв при транспортуванні

Крім основних видів, багато городників використовують підручні ємності: стаканчики з-під йогурту, картонні коробки з-під молочних продуктів, пластикові відра з-під солінь або варення (джемів) та інші.

Схема посадки

Для правильного вирощування розсади слід дотримуватись певної дистанції між насінням, так як у процесі росту саджанцям знадобиться деякий простір

Важливо! При загущеності сходів розсада томатів почне витягуватися, а також зросте ризик розвитку грибкових захворювань.

При посіві в загальну ємність насіння томатів рекомендується викладати в неглибокі (1 см) борозенки з обов’язковою дистанцією 1-2 см. А між самими рядами (борозенками) потрібно залишати відстань 3-4 см.

Природно, що рідше буде посаджено насіння томатів, то довше саджанці зможуть залишатися в розсадній ємності. Однак вам все одно їх доведеться пікірувати, тому немає сенсу робити занадто великі відстані між насінням.

Природно, при одиночній посадці в індивідуальні ємності в кожну потрібно сіяти по 1 насінню, хоча для більшої впевненості, тим більше, якщо ви не пророщує насіння, краще посіяти по 2, щоб надалі залишити сильнішу рослину.

Алгоритм проведення посіву

Тільки дотримуючись всіх етапів проведення посадки, можна розраховувати на бажаний результат (міцну розсаду томатів), а значить, чітке виконання рекомендацій допоможе уникнути прикрих помилок, які поставить під загрозу майбутній урожай.

Покрокова інструкція посадки насіння томатів на розсаду:

Заповнити розсадні ємності знезараженим субстратом на 2/3 об’єму.
Рясно пролити ґрунт (теплою водою) і дати волозі вбратися, а ґрунту осісти.
Зробити борозенки на 1 см у глибину з відстанню 3-4 см між ними.
Розкласти насіння помідорів з дотриманням дистанції 1-2 см.
Присипати землею і зволожити поверхню за допомогою пульверизатора.
Накрити ємності склом або плівкою (пакетом) для створення парникового ефекту (щоб усередині було тепло та волого).
Поставити у темне та тепле місце при температурі +22-28 градусів до появи дружних сходів.

Догляд за розсадою томатів після посіву: основні правила

Подальший розвиток розсади залежить від правильного догляду.

Для того щоб розсада виросла міцною, варто взяти до уваги основні умови її утримання та правила догляду.

Зверніть увагу! На сайті вже є докладна стаття про правила вирощування розсади томатів у домашніх умовах.

Температурний і світловий режим
Після появи перших паростків та зняття укриття необхідно знизити температуру вмісту розсади до позначки +14-18 градусів вдень і +10-14 вночі на 5-7 днів.

Такий захід дозволить скоротити активне зростання зеленої маси (розсада не витягуватиметься) і дасть можливість розвиватися корінням.

Надалі для нормального зростання розсади помідорів потрібно створити перепад температур – вдень – +22-26 градусів, вночі – +14-18 градусів.

Температурні перепади сприяють загартування рослин.

Для повноцінного зростання та розвитку розсаді томатів потрібно 11-12 годинний світловий день.

Найбільш відповідним місцем для розміщення розсади буде південне підвіконня. Також підійде східний чи західний, а ще краще, якщо це буде південно-східний чи південно-західний.

Якщо у вас є тільки північне підвіконня або у вас часто похмура погода, то вам обов’язково доведеться досліджувати розсаду спеціальними фітолампами.

Висвітлення розсади томатів

Полив
Полив розсади томатів слід проводити в міру висихання субстрату, не допускаючи переливів та пересихання коріння. Зволожувати слід акуратно, суто ґрунт, уникаючи попадання вологи на листя. При цьому поливати потрібно рясно, щоб весь земляний ком встиг просочитися. Вода має бути тепла або хоча б кімнатної температури, заздалегідь відстояна.

Зверніть увагу! Перезволоження ґрунту у поєднанні з недостатньою освітленістю та підвищеною температурою ведуть до сильного витягування стебел рослин.

 

Пікірування

Розсада томатів (на відміну від перців та баклажанів) добре переносить пікіровку.

До речі! Детальніше про терміни та саму процедуру пікірування розсади томатів читайте у цій статті!

 

Догляд за розсадою після пікірування
Подальший догляд за розсадою томатів схожий: вам потрібно продовжувати підтримувати температурний і світловий режими, а також вчасно робити поливи і почати підживлення, якщо це потрібно.

Підкормка
Якщо правильно підготувати грунт, то розсаду можна взагалі не підгодовувати, тим більше до пікірування. А от якщо спочатку використовувався бідний ґрунт, то підживлення рекомендується навіть до пікірування. Тим більше, якщо зовнішній вигляд розсади явно натякає на те, що рослині не вистачає якихось макро-або мікроелементів. У цьому випадку підживлення зробити просто необхідно.

До речі! Якщо ваші сіянці потребують додаткового харчування, то на сайті також є докладна стаття про підживлення розсади помідорів.

Загартування розсади перед висаджуванням на постійне місце в грунт
За 10-14 днів до висаджування розсади томатів на постійне місце слід розпочати загартовування розсади.

Це необхідно для того, що саджанці адаптувалися до суворіших вуличних умов, адже до цього вони росли в комфортній домашній обстановці.

Зробити це досить просто: вам потрібно поступово почати виносити розсаду в теплицю або на балкон (лоджію), де нижча температура (як денна, так і нічна) спочатку на 1-2 години вдень, а в кінці на цілу добу.

 

Проблеми та хвороби розсади помідорів

Вирощування розсади томатів – це копітка праця, результат якої можна поставити під загрозу банальними помилками у догляді молодих саджанців. Існує ряд проблем та захворювань розсади, які можуть звести нанівець усі зусилля городника:

Чорна ніжка проявляється засохлим стеблом біля основи саджанця; розвивається при підвищеній вологості, загущеності посівів на фоні нестачі світла, а також при посадці насіння у заражений ґрунт.
Докладніше про те, що таке чорна ніжка і як її уникнути, читайте в цій статті.

Витягування розсади. Нестача світла, висока температура та перезволоження ґрунту – ось основні причини витягування розсади томатів (втім, як і будь-який інший).
Пожовтіння листя розсади.

До речі! Що робити, якщо розсада помідорів почала жовтіти, і ви не можете визначити хворобу, читайте в цій статті.

Якщо листя почало набувати буряково-фіолетового відтінку і розсада стала помітно відставати в зростанні, то їй явно не вистачає фосфорного харчування.

 

Коли висаджувати розсаду томатів у відкритий ґрунт та теплицю

Що стосується термінів, то висаджування розсади помідорів проводиться тільки коли пройде загроза останніх весняних заморозків, і ґрунт достатньо прогріється.

Зверніть увагу! На сайті вже є 2 матеріали про те, коли і як правильно висаджувати розсаду помідорів, а також правила її подальшого вирощування:

у відкритому ґрунті;
у теплиці (закритому ґрунті).

Таким чином, враховуючи всі рекомендації з підготовки та посіву насіння томатів, а також дотримуючись основних правил догляду за розсадою, ви обов’язково зможете досягти бажаних результатів і отримати щедрий урожай.


Добавить комментарий