Якою насправді була Роксолана? Вам краще сісти!

Главная

Дружина османського султана-завойовника Сулеймана Чудового, українка Роксолана була однією з найвпливовіших жінок своєї епохи.

Але що з чуток, що дійшли про неї, є правдою, а що — вигадкою? Чим же так захопила ця слов’янка пересиченого турецького султана? Давайте розумітися!

Як насправді звали Роксолану.

Могутня дружина султана Сулеймана була відома у Європі як Роксолана. Але насправді це було лише прізвисько, яке турки давали всім рабиням-слов’янкам.

У гаремі майбутня султанша прийняла іслам і отримала нове ім’я Хюррем (сміється). За деякими відомостями, ім’я наложниці дав сам султан, що було нечуваною честю.

Справжнє ім’я Хюррем, дане під час хрещення, так і залишилося невідомим. За деякими даними, на батьківщині її звали Анастасія (або Олександра) Гаврилівна Лісовська. Найімовірніше, вона була дочкою православного священика родом із Рогатина (Західна Україна).

Прогалини в біографії

Ще ХІХ столітті Хюррем стала героїнею цілого ряду романів і поем. Надихнувшись історією про романтичне кохання прекрасної рабині та грізного правителя, у 1990-ті роки на українському телебаченні зняли серіал під назвою “Роксолана”.

У 2012 році на телебаченні країн СНД стартував турецький серіал “Чудовий вік”, подивившись який багато обивателів з подивом дізналися, що навіть у такій ортодоксальній ісламській державі, як Османська імперія, була жінка, яка правила нарівні з чоловіком.

Однак достовірної інформації про Роксолана-Хюррем майже немає. Османський двір був дуже закритою структурою. Доступ до гарему був лише у султана та його синів. Тому про інтимне життя правителя Османської імперії можна лише здогадуватися по ніжній листуванні між Сулейманом та його коханою.

 

Дослідникам відомо лише те, що Хюррем була слов’янкою, яку викрали кримські татари. Потім її було продано на невільницькому ринку перекупникам з Османської імперії. Так Роксолана потрапила в гарем Сулеймана, який на той момент ще зійшов на престол, а був лише правителем Маніси. Майбутня лідерка на той час була ще маленькою дівчинкою, тому між її появою в гаремі і зближенням з королем минуло кілька років.

Подальший розвиток подій у гаремі могутнього султана відомий лише за записками іноземних послів. А вони збирали відомості переважно з пересудів і чуток, які представляли Хюррем підступною відьмою, яка зачарувала султана і справжньою злодійкою, що омив чужою кров’ю шлях своїх синів до трону.

“Кривава султанша” чи кохана дружина?

У своєму листуванні з чоловіком Хюррем відкрито демонструє освіченість, ясний розум і широкі на той час погляди. Тому немає нічого дивного в тому, що правитель охоче прислухався до її порад.

Роксолана впливала на призначення в раді візирів і цікавилася міжнародною політикою. За свідченням сучасників, вона навіть приймала у себе іноземних послів із відкритим обличчям!

Хюррем також активно займалася благодійністю. На її особисті кошти було збудовано чимало мечетей та притулків. А ось чутки про політичні злодійства султанші сильно перебільшені. Просто Роксолана була першою жінкою в імперії Османа, яка посміла відкрито займатися державними справами!

Ось реальне зображення султана Сулеймана та Роксолани-Хюррем, що дійшло до наших днів.

 

 

 

 

Хюррем викликала заздрість, страх та ненависть, оскільки була першою жінкою-правителем в історії Туреччини. Її головною заслугою стало те, що вона зуміла перетворити любов на інструмент повноцінної влади, що поширювалась далеко за межі гарему.

Улюблена султанша Сулеймана

Прихильність, яку Сулейман і Хюррем відчували один до одного протягом багатьох років, абсолютно не вписувалася у звичаї двору. Але ця пара щоразу відкрито демонструвала своє кохання всьому світу. І ось тому докази.

1. Заради Роксолани Сулейман вперше порушив багатовікову традицію, згідно з якою правителі ніколи не одружилися зі своїми наложницями. Закоханий султан не лише уклав шлюб зі своєю рабинею, а й дав їй волю. Ця подія викликала справжній скандал!

2. Хюррем народила султану п’ятьох синів, хоча, за звичаєм, дружина могла народити султану лише одну дитину чоловічої статі. Після цього вона отримувала почесну відставку від ложа правителя і займалася виключно спадкоємцями. Зазвичай честь продовження османського роду переходила до інших мешканок гарему. Але не в цьому випадку!

3. Заради Роксолани султан надовго забув про своє “священне” право мати дітей від інших жінок. Відомо кілька випадків, коли надто гарних наложниць швидко видаляли з гарему. Причому робилося це за розпорядженням самого султана та його матері. Ходять чутки, що одного разу свекруха навіть вибачилася перед Хюррем за те, що відправила до сина одну зі своїх рабинь з якоїсь справи.

4. За традицією, мати супроводжувала повнолітнього принца в провінцію, де спадкоємець набував навичок правління. Хюррем завжди залишалася в Стамбулі, поруч зі своїм чоловіком.

5. Свою прихильність до дружини султан проніс через усе життя. Коли Хюррем померла (чи то від довгої хвороби, чи то від отрути), невтішний чоловік віддав їй небачені почесті. Роксолану поховали в мечеті Сулейманія, спеціально побудованої для того, щоб після своєї смерті султан міг упокоїтися навіки поряд із коханою дружиною.

Так може, вся справа не в красі Роксолани, а в істинному коханні, яке вона відчувала до чоловіка? Як ви вважаєте?

Поділися цією цікавою статтею з друзями, нехай вони теж знатимуть!


Добавить комментарий